Riigis on alanud reklaamiseaduse ajakohastamine, ministeerium soovib seadust teha selgemaks ja järgitavamaks. Mõistlik soov. Protsessi kaasati juba varakult palju huvipooli. Kah mõistlik. Huvipoolteks osutusid ka kõikvõimalikud paadunud võitlejad, kes on alati ja kõige vastu. Nemad tahavad ainult keelata ja piirata. Need kes ei joo võitlevad joomise vastu, kes kasiinos ei käi võitlevad hasartmängude vastu, osad võitlevad lihtsalt võitlemise pärast. Teevad seda ”rahva huvides”. Rahval on ükskõik.

Tai kuurortis nägin tänaval reklaami, mis on vist meie võitlejate õudusunenägu: ”Osta gramm (kanepit), saad õlle tasuta”. Vaba maailm junõu:! See gramm kanepit võitlejaid ei sega, sest kanep on meil keelatud ja seega pole selle vastu vaja võidelda. Aga tasuta õlu … no kurat, jäle kuritegu, rahvatervise laastamine, nõrgemad on kaitsmata. Mulle millegipärast meeldis aktiivne reklaamiesitleja. Mitte kanepi ega õlle pärast vaid ma tundsin, et siin on sõna veel vaba. Samas ei märganud kedagi reklaamile reageerivat.

Mul tekkis küsimus kas sõna-, mõtte- ja muu vabaduse jõuline piiramine (alates propagandast kuni vihakõne seadusteni) tekitab inimestes stressi ja depressiooni kasvu või vabastab nad pingest liigselt mõelda? Võib-olla on võitlejatel õigus. Keelame kõik ära ja saamegi rahulikult juurviljadena õnneliku lõpuni elada. Kas juurvilja õnnelik lõpp on supp või hoidis… ei tea.

Õhku on jäänud ka küsimus kas näiteks alkoholi (või kanepi) tarbimise põhjus on reklaam, kättesaadavus ja odavus nagu ”teaduslikult tõestavad” ametnikud? Kas on äkki muid põhjuseid miks juuakse õlut, veini ja muid vedelikke? Kes oskab nõu anda selles küsimuses? Ametnikud ja võitlejad muid põhjuseid ei näi teadvat.

Selleks, et rahvast kaitsta valeinfo ja nõrgemaid surve eest oleks vajalik keelustada ka poliitreklaam. Kui võrdsustada alkoholi ja poliitiku kahju, siis edaspidi saab poliitiku reklaami teha järgnevalt: võib näidata ainult toodet (ehk poliitiku pilti) ja pakendit (toode võib olla riides), ilma liikumise ja tekstita, valgel taustal. Kolmandiku reklaami pinnast peab katma tekst: ”Ettevaatust tegemist on poliitikuga, huultelt lugemine võib tekitada rahalisi kaotusi”.

Print Friendly, PDF & Email